TEKİRDAĞ WEB TASARIM

diyarbakır bariyer sistemleri

Otopark Bariyer Sistemleri Nedir?

Tıkla Ara! (05382986566)

Otopark bariyer sistemleri; otoparklarda araçların güvenli giriş çıkışı sağlamak ve kontrolü elde tutmak amacı ile kullanılan sistemlerdir. Bu sistemler araçların güvenli ve kontrollü bir şekilde geçiş yapmalarını sağlamaktadır.

Otopark bariyer sistemleri farklı boyutlarda üretilmektedir. 3 metre, 4 metre, 5 metre ve 6 metre uzunluklarında üretilen bariyerler ile istenildiği takdirde geçiş noktaları tamamen kapatılabileceği gibi onay verilen araçlarında geçişi sağlanabilmektedir.

Günlük hayatımızda hemen hemen her otoparkta bariyer sistemlerini görmekteyiz.  Araçların giriş çıkışlarına izin veren bu sistemler en başında güvenliğin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Otopark bariyer sistemleri paslanmaz çelik gövdeden ve elektrostatik boyadan meydana gelmektedir.

Otopark bariyer sistemleri fiyatları ise kullanılacak olan bariyerin kalitesine ve fonksiyonelliğine göre değişiklik göstermektedir. Bu sistemler hızlı geçiş(RFID), plaka tanıma, kartlı geçiş, manuel buton ya da uzaktan kumanda ile çalışabilecek şekillerde üretilebilmektedir.

Otopark Bariyer Sistemleri Nasıl Çalışır?

Otopark bariyer sistemleri çalışma prensibine bakacak olursak bu sistemlerde bariyerin yanına takılmış olan bir araç dedektörü bulunmaktadır. Bu dedektör sayesinde bariyere yaklaşan araç algılanmakta ve bariyer sistemi çalışmaya başlamaktadır. Araçlar bariyerden uzaklaştığı an itibari ile de bu dedektörler tarafından algılanmakta ve bariyer otomatik olarak kapanmaktadır.

Otopark bariyer sistemleri siteler ve benzeri alanlar dışında ücretli otoparklarda da yoğun olarak kullanılmaktadır. Ücretli otoparklarda ise araç giriş ve çıkışı için bariyer açılmadan önce bilet ya da kart almayı zorunluluğu bulunmaktadır.  Bariyerlerin yanında yer alan mekanizmadan gerekli olan kart ya da bilet alındıktan sonra sistem tarafından çalıştırılan bariyerler açılmakta ve giriş çıkışa izin verilmektedir.

Otopark bariyerlerinin açılıp kapanma sürelerine bakacak olursak bariyerler kol uzunluğuna göre 1-6 saniye arasında açılıp kapanmaktadır. Yaşanabilecek herhangi bir elektrik kesintisin de ise yolu manuel olarak açıp kapatabilecek manuel hareket sistemi bariyerlerde yer almaktadır. Ayrıca bu sistemler uzaktan kumanda ile de açılıp kapatılabilmektedir.

Bu sistemlerde bulunan plaka okuma özelliği sayesinde belirlediğiniz ve sistemde kaydı olan araçların giriş ve çıkışına izin verebilirsiniz. Ayrıca otopark bariyer sistemlerinde yer alan zaman kontrolü özelliği sayesinde bariyerler istediğiniz saatte açılıp istediğiniz saatte kapanabilmektedir.

Otopark Bariyer Sistemlerinin Kullanım Alanı Nedir?

Otopark bariyer sistemleri kullanım alanına baktığımızda aslında bu sistemler insanın olduğu ve araç giriş çıkışının olduğu her alanda kullanılmaktadır. Özellikle adından da anlaşılacağı üzere otoparklarda kullanılan bir sistemdir.  Kamu ya da özel işletmelere ait olan ücretli otoparklarda kullanılan bu sistemlerin kullanım alanları aşağıda maddeler halinde bilginize sunulmuştur.

  • Havaalanları
  • Siteler
  • Plazalar
  • AVM’ler
  • İş Merkezleri
  • Holdingler
  • Bankalar
  • Devlet Daireleri
  • Okullar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.